افتتاح خطوط تولید باک پلیمری خودروی تارا و نوار آب بندی دینامیک در کارخانجات زیرمجموعه شرکت سرمایه گذاری و توسعه راهبردی راز «رایزکو»
۱۶ بهمن ۱۳۹۹

خطوط تولید باک پلیمری خودروی ایرانی تارا از محصولات جدید گروه صنعتی ایران خودرو در یکی از کارخانجات هلدینگ رایزکو با حضور معاون وزیر صمت، مدیرعامل ایران خودرو و رییس هیئت مدیره رایزکو افتتاح شد.

در این مراسم محسن صالحی نیا، معاون وزیر صمت با تقدیر از تلاش تولیدکنندگان داخلی برای کاهش وابستگی به قطعات خارجی در تولید خودرو، گفت: صنعت خودرو در ایران ۱۶ درصد از کل صنعت و دو درصد از تولید ناخالص داخلی را به خود اختصاص می‌دهد و با توجه به اهمیت بالای این بخش ما شاهد آن بودیم که در دو دوره اخیر تحریم، صنعت خودرو یکی از نخستین بخش‌هایی بود که با محدودیت مواجه شد. با این وجود خوشبختانه با تلاش شرکت‌ها و کارشناسان داخلی، خطوط تولید ما جدی‌تر از هر زمانی به کار خود ادامه دادند و وزارت صمت نیز تلاش می‌کند با حمایت از این شرکت‌ها و تولیدکنندگان، مقدمات طراحی خودروهای جدید و صادرات محصولات ایرانی به کشورهای مختلف دنیا را فراهم کند.

فرشاد مقیمی، مدیرعامل ایران خودرو هم با تقدیر از آغاز به کار خط تولید باک پلیمری تارا اظهار کرد: ایران خودرو در دهه فجر امسال ۱۸ طرح را به بهره برداری می‌رساند و در این مسیر تولید انبوه خودرو تارا به عنوان محصول جدید ایران خودرو یکی از اولویت‌ها خواهد بود. خوشبختانه بخش مهمی از قطعات و تجهیزات این خودرو داخلی سازی شده و همین موضوع هزینه تمام شده تولید را به شکل قابل توجهی کاهش خواهد داد.

وی ادامه داد: ایران خودرو با وجود محدودیت‌ها، در پایان آذر ماه توانست رکورد تولید سال قبل خود را تکرار کند و در ششم بهمن ماه نیز میزان کل تولید خودرو در سال ۹۷ پشت سر گذاشته شد. امیدواریم با مشارکت قطعه سازان و تولیدکنندگان داخلی تا پایان سال تعداد خودروهای تولیدی را به ۵۰۰ هزار دستگاه برسانیم. حرکت در مسیر داخلی سازی قطعات ادامه دارد و حتی در مذاکره با پتروشیمی‌های داخلی، بنا شده از ابتدای سال آینده تامین مواد اولیه برای قطعه سازان نیز با سرعت بیشتری دنبال شود.

رییس هیئت مدیره رایزکو نیز با گله از شرایط دشواری که برای فعالان صنعت خودرو در ایران به وجود آمده، تصریح کرد: در ۱۰ سال گذشته، مقام معظم رهبری در نام گذاری سال‌ها توجه ویژه‌ای به تولید و صنعت داشته‌اند و این موضوع در سال جاری با نام گذاری سال به نام جهش تولید خود را بیش از هر زمان دیگری نشان داد. با این وجود اما متاسفانه کم لطفی‌ها به تولیدکنندگان به خصوص در حوزه خودرو همچنان ادامه دارد.

حمیدرضا صمدی افزود: ما از سال ۹۷ با تحریم‌های ظالمانه آمریکا مواجه شدیم و در شرایطی که امید داشتیم با حمایت دولت و تصمیم‌گیران شرایط برای تولیدکنندگان داخلی تسهیل شود اما کم لطفی‌ها ادامه یافت و دو وزیر قبلی صمت عملا توجهی به این حوزه مهم نداشتند. خواهش من به عنوان فردی که ۳۵ سال در حوزه خودرو فعالیت کرده این است که آقای رزم حسینی توجه ویژه‌ای به این بخش داشته باشند. ما امیدوار بودیم که این خط تولید با حضور وزیر صمت به بهره برداری برسد و با حضور ایشان، به صنعت گران دل گرمی تازه‌ای داده شود اما متاسفانه سعادت حضور در کنار ایشان را نداشتیم.

وی خطاب به مسئولان صمت گفت: با صنعت آشتی کنید. قدم به قدم در کنار تولیدکنندگان برای کاهش قوانین دست و پاگیر و مقرراتی که یک شبه تصویب می‌شوند و شرایط را بر هم می‌زنند حرکت کنید تا امید به دل تولیدکنندگان بازگردد. قیمت گذاری دستوری و بروکراسی پیچیده امروز بلای جان صنعت خودرو شده و امیدواریم با نگاه مثبت وزیر صمت و معاونانشان این موانع کنار بروند.

به گزارش روابط عمومی رایزکو  خطوط تولید باک پلیمری خودروی  تارا، جدیدترین محصول ایران خودرو است  که بخش زیادی از فرایند تولید آن به دست محققان جوان ایرانی بومی سازی و اجرا شده است. باک پلیمری تارا با استاندارد یورو ۶ تولید شده و با داخلی سازی دانش خارجی، در ایران تولید می‌شود. هچنین در تارا پمپ و گیج نمایشگر که دانش آن در اختیار یک شرکت فرانسوی بود داخلی سازی شد و از این پس در رایزکو تولید خواهد شد.

علاوه بر این دستاورد بزرگ، لوله پنج لایه که در جلوگیری از بخار و آلودگی هوا نقش کلیدی دارد دیگر محصولی است که داخلی سازی آن در مراحل پایانی خود قرار دارد. قطعه خنک کننده رادیاتور نیز در ایران و در شرکت های تابعه شرکت سرمایه گذاری و سرمایه گذاری راز تولید می‌شود.